Girls Section V Records

Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:43.81 Pittsford 2017
200 Free 1:47.39 Lindsay Stone, Pittsford 2016
200 IM 2:02.55 Megan Deuel, Pittsford 2019
50 Free 22.72 Katie Smith, Pittsford 2015
Diving 569.75 Hannah Butler, Brighton 2018
100 Fly 52.95 Megan Deuel, Pittsford 2019
100 Free 50.37 Toni Naccarella, Penfield 2017
500 Free 4:46.80 Lindsay Stone, Pittsford 2016
200 F-Relay 1:33.77 Pittsford 2015
100 Back 53.82 Megan Deuel, Pittsford 2019
100 Breast 1:04.52 Grace Baumer, Honeoye Falls-Lima 2015
400 F-Relay 3:25.24 Pittsford 2015

Class A Meet

Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:43.81 Pittsfford 2017
200 Free 1:48.77 Lindsay Stone, Pittsford 2016
200 IM 2:02.55 Megan Deuel, Pittsford 2019
50 Free 22.78 Katie Smith, Pittsford 2015
Diving 560.20 Jemmy Chiang, Fairport 2008
100 Fly 54.25 Megan Deuel, Pittsford 2019
100 Free 50.37 Toni Naccarella, Penfield 2017
500 Free 4:46.80 Lindsay Stone, Pittsford 2016
200 F-Relay 1:34.22 Pittsford 2015
100 Back 55.18 Jenny Lewis, Pittsford 2007
100 Breast 1:05.46 Lindsay Kirchoff, Webster 1999
400 F-Relay 3:27.89 Pittsford 2015

Class B Meet

Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:47.21 Brighton 2018
200 Free 1:52.78 Sarah Baxter, Canandaigua 2012
200 IM 2:05.20 Brittney Kuras, Canandaigua 2007
50 Free 23.25 Cari Stankaitis, Honeoye Falls-Lima 2012
Diving 569.75 Hannah Butler, Brighton 2018
100 Fly 56.21 Ming Na Xu, Brighton 2019
100 Free 50.45 Cari Stankaitis, Honeoye Falls-Lima 2012
500 Free 5:06.16 Lauren Timby, Irondequot 2002
200 F-Relay 1:38.31 Canandaigua 2013
100 Back 57.71 Ming Na Xu, Brighton 2019
100 Breast 1:04.52 Grace Baumer, Honeoye Falls-Lima 2015
400 F-Relay 3:34.82 Canandaigua 2013

Class C Meet

Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:52.04 Bath Haverling 2013
200 Free 1:58.04 Sarah Mosca, Dansville 2010
200 IM 2:10.92 Courtney Copper, Marcus Whitman 2015
50 Free 23.93 Libby Snyder, Honeoye Falls-Lima 2002
Diving 509.85 Colette Anikwue, Letchworth 2015
100 Fly 56.94 Lauren Bonfe, Alfred-Almond 2003
100 Free 52.66 Libby Snyder, Honeoye Falls-Lima 2002
500 Free 5:16.88 Rachael Mayou, Palmyra-Macedon 2018
200 F-Relay 1:41.95 Honeoye Falls-Lima 2003
100 Back 58.27 Danyel Johnson, Dansville 2011
100 Breast 1:06.23 Courtney Copper, Marcus Whitman 2015
400 F-Relay 3:39.11 Dansville 2011