Boys Section V Records

Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:34.20 Pittsford
Aaron Kusch, Jacob Novozhenets,
Neil Mortimer, Liam Murphy
2020
200 Free 1:36.82 Jeff Williamson, Victor 2013
200 IM 1:51.68 Matthew Tanchick, Pittsford 2013
50 Free 20.43 Nick Olson, Brockport 2015
Diving 653.15 Alex Kenyon, Bloomfield 2021
100 Fly 48.86 Noah Stevens, Brighton 2015
100 Free 44.73 Jeff Williamson, Victor 2013
500 Free 4:21.06 Patrick Ransford, Pittsford 2014
200 F-Relay 1:25.21 Brockport
Nathaniel Bartalo, Brandon Amthor,
Joe Williams, Nick Olson
2015
100 Back 48.90 Ricky Henahan, West Irondequoit 2008
100 Breast 54.95 Noah Stevens, Brighton 2015
400 F-Relay 3:07.35 Pittsford
Liam Murphy, Carson Rehkopf,
Callum O'Neil, Neil Mortimer
2020

Class A Meet

(done at sectionals)
Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:34.20 Pittsford
Aaron Kusch, Jacob Novozhenets,
Neil Mortimer, Liam Murphy
2020
200 Free 1:39.79 Patrick Ransford, Pittsford 2014
200 IM 1:52.37 Matt Tanchick, Pittsford 2012
50 Free 21.01 Nick Olson, Brockport 2014
Diving 651.15 Daley Fraser. Pittsford 2021
100 Fly 49.87 Luke Weniger, Pittsford 2004
100 Free 46.13 Samuel Roach, Pittsford 2018
500 Free 4:25.63 Patrick Ransford, Pittsford 2014
200 F-Relay 1:25.64 Pittsford
Roche, Murphy, Yuam, Beldner
2018
100 Back 50.46 Jeff Wood, Fairport 2005
100 Breast 56.81 Jon Roberts, Fairport 2003
400 F-Relay 3:09.30 Pittsford
Liam Murphy, Carson Rehkopf,
Callum O'Neil, Neil Mortimer
2020

Class B Meet

(done at sectionals)
Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:37.45 Canandaigua
Sean Carbary, Alex Brion,
Scott Richardson, Alex Baker
2015
200 Free 1:41.85 Brandon Amthor, Brockport 2016
200 IM 1:51.90 Jeffrey Williamson, Victor 2013
50 Free 21.14 Jackson Kammermeier, Honeyoe Falls-Lima 2019
Diving 647.15 Scott Lazenoff, Brighton 2015
100 Fly 50.30 Noah Stevens, Brighton 2016
100 Free 46.00 Jeffrey Williamson, Victor 2013
500 Free 4:38.40 James Baker, Honeyoe Falls-Lima 2016
200 F-Relay 1:27.67 Brockport
Nathaniel Bartalo, Alex Burrow,
Bruce Kane, Brandon Amthor
2016
100 Back 51.64 Michael DiBacco, Batavia 2014
100 Breast 56.84 Noah Stevens, Brighton 2016
400 F-Relay 3:13.66 Brockport
Nathaniel Bartalo, Matt Dambra,
Bruce Kane, Brandon Amthor
2016

Class C Meet

(done at sectionals)
Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:40.36 Avon
Nick Fasoldt, Trevor McCabe,
Drew Page, Nic Wolfer
2016
200 Free 1:44.11 Luke Fink, Byron-Bergen 1998
200 IM 1:59.37 Aidan Kreiley, Dansville 2019
50 Free 21.39 Robbie Brown, Alexander 2012
Diving 652.15 Alex Kenyon, Bloomfield 2021
100 Fly 52.05 Matt Vogel, Dansville 1998
100 Free 47.20 Robbie Brown, Alexander 2012
500 Free 4:43.71 Luke Fink, Byron-Bergen 1998
200 F-Relay 1:29.27 Avon
Attwood, Clarke, Nowak, McCabe
2018
100 Back 54.12 Brian Edmister, Cuba-Rushford 2013
100 Breast 57.04 Aidan Kreiley, Dansville 2019
400 F-Relay 3:17.91 Avon
Marcus Stickel, Ryan Corcoran,
Cameron Keatley, Nic Wolfer
2016

Class D Meet

(done at sectionals)
Event Record Holder Date
200 M-Relay 1:40.79 Campbell-Savona
Derrick Goll, Caine Taft,
Jacob Sullivan, Joel Vanskiver
2019
200 Free 1:45.68 Todd Striker, York 1997
200 IM 1:57.76 Dane Hoselton, Naples 2015
50 Free 21.35 Robert Brown, Alexander 2013
Diving 607.00 Alex Kenyon, Bloomfield 2020
100 Fly 52.52 Whalen Jensen, Naples 2018
100 Free 47.74 Robert Brown, Alexander 2013
500 Free 4:49.14 Nik VonStackelberg, Alfred-Almond 2012
200 F-Relay 1:29.93 Campbell Savona
Cain Taft, Alex Feldman,
Jacob Sullivan, Derrick Goll
2019
100 Back 52.63 Dane Hoselton, Naples 2015
100 Breast 58.63 Nathan Booth, Canisteo-Greenwood 2015
400 F-Relay 3:20.80 York
B.Striker, House, Carney, T.Striker
1996